Akwarium roślinne

bimbrownia CO2

"Bimbrownia CO2" to nazwa domowej roboty urządzenia które może zaopatrywać nasze akwarium w dwutlenek węgla. Całość opiera się na fermentacji drożdży przy udziale cukru w wyniku czego wydziela się dwutlenek węgla i alkohol (stąd nazwa bimbrownia).

Należy na wstępie zaznaczyć że urządzenie to jest raczej przeznaczone do niewielkich zbiorników jednak jego wydajność można modyfikować. Poniżej przedstawiony jest najprostszy przepis na bimbrownię.

Potrzebne nam będą:
  • butelka 1,5 litra
  • butelka 0,5 litra
  • wężyk jak do napowietrzacza
  • uszczelniacz, np. sylikon
  • 1/4 drożdży piekarskich
  • 4 szklanki cukru

A więc bierzemy najpierw tą wiekszą butelkę. W jej korku robimy 1 dziurę tak aby jak najlepiej pasował do niej nasz wężyk. Wkładamy go do butelki przez tą dziurę ok. 2-3 cm i uszczelniamy dookoła naszym uszczelniaczem.
Natomiast w korku drugiej mniejsze butelki robimy 2 takie same dziury. W jedną dziurkę wkładamy (wężyk ale właśnie ten którego pierwszy koniec jest w dużej butelce) tak aby dosięgał dna butelki, zaś w drugą dziurę wkładamy go tylko na 2-3cm pod korek. Oczywiście wszystkie dziury uszczelniamy.
Teraz pozostaje nam przygotować zacier, czyli to coś z czego będzie się ulatniał dwutlenek węgla. 4 szklanki cukru rozpuszczamy w ok. 1 litrze wody. Możemy ją trochę podgrzać aby się lepiej rozpuszczał. Po wystudzeniu rozpuszczamy także w tym roztworze 1/4 kostki drożdży. Następnie całość wlewamy do naszej dużej butelki. Ważne jest aby wężyk w tejże butelce nie był zanurzony w roztworze a był ponad nim. Do małej butelki wlewamy wody do 3/4 pojemności. Zakręcamy korki. Na wężyk który wychodzi z małej butelki zakładamy dyfuzor i instalujemy w akwarium. Produkcja CO2 powinna się rozpocząć niebawem.

Oto schemat jak to wszystko powinno wyglądać:Bimbrownia będzie produkować CO2 przez kilka tygodni. Po tym czasie możemy zrobić restart i nową bimbrownię.